Shepherd Society Honor Roll of Members

We thank the following endowment donors and 2015-2016 Shepherd Society members for their generous support. All donors of $2,500 and above receive a named scholarship that is awarded to a Shepherd School student on the basis of outstanding achievement. Funding for the 2016–2017 awards is provided by existing endowments and by the contributions of The Shepherd Society during the 2015–2016 academic year.

View our 2015-2016 Shepherd Society members at the Benefactor, Patron and Friend level.

Principal Orchestral Chair Guarantors

Anne and Charles Duncan Concertmaster Chair
Ka-Yeon Lee, violin

Annette and Hugh Gragg Principal Chair in Cello
Maki Kubota, cello

Margaret Catherine Pack Principal Chair in Horn
Pledged endowment

Charlotte A. Rothwell Principal Chair in Keyboard
Benjamin Michael, piano

Special-Use Endowments

The Aleko Endowed Master Class
and Sviatoslav Richter Fund for Music Outreach
Given by Marilyn Marrs Gillet

Dr. Jann Benson Endowed Fund
Pledged endowment

Joe Anne Berwick Career Development Fund

Patricia Bratsas and Joan Nish Music and Performing Arts Fund

Joe Brazzatti Endowed Fund
Pledged endowment

Dr. Leon W. Clark Endowed Fund

David Youngs Cunningham Endowed Fund

Deschko Family Lectureship in Music

Michael P. Hammond Preparatory Program Endowed Fund
Given by The Brown Foundation, Inc.

Arturo and Rebecca Herrera III Award in Music
Pledged endowment
Given by H. Russell Pitman

Jackson Hicks Distinguished Guest Artist in Opera

Anne and Jack Lynn Endowed Fund

Robert Hinchcliffe Mayott Prize for Viola Performance
Pledged endowment
Given by H. Russell Pitman

Marty Merritt ’85 Endowed Fund for the Opera Orchestra
Pledged endowment
Given by H. Russell Pitman

Suzanne Mitchell and Richard Zansitis Student Advancement Fund

Janet Nichols Endowment
Pledged endowment

Margaret C. Pack Excellence in Music Fund
Pledged endowment

Margaret C. Pack Language Program for Singers

H. Russell Pitman Fund for Excellence in Opera
Pledged endowment

H. Russell Pitman Prize for Bassoon Performance
Pledged endowment

Robert James Smouse Endowed Fund

Samuel W. and Goldye Marian Spain Fund for Excellence in Opera

Tudor Family Endowment for Opera Studies

Michele Thompson Yekovich Endowment in Opera Studies
Pledged endowment
Given by H. Russell Pitman

Endowed Scholarships

Sallie Shepherd Perkins Prize for Best Achievement
Lucas Sanchez, percussion

A Mad Idea Endowed Scholarship
Pledged endowment

Nancy and William Akers Endowed Scholarship in Music
Tianyang Liu, double bass

J.D. Bucky and Cynthia V. Allshouse Endowed Scholarship
Hannah Hammel, flute

Ralph A. Anderson Jr. Memorial Scholarship
Maxwell Geissler, cello

The Appassionata Endowed Scholarship in Music
Daniel Poceta, cello

Bill Arhos ’57 Endowed Scholarship in Cello
Patricia Ryan, cello

Bill Arhos ’57 and Dr. Arthur Gottschalk Endowed Scholarship
Erberk Eryilmaz, composition

Leo W. and Frances C. Atkinson Memorial Scholarship in Voice
Jennifer McKay, voice
Given by Mr. and Mrs. Gary A. Anderson

Fredric J. Attermeier Endowed Scholarship in Percussion
Dylan Di Mauro, percussion

Richard Bado Endowed Scholarship in Opera
Pledged endowment
Given by H. Russell Pitman

Dr. and Mrs. Thomas D. Barrow Endowed Scholarship in Cello
Erik Wheeler, cello

Cecilia Bartoli Endowed Scholarship
Ardeen Pierre, voice

Joe Anne Berwick ’44 Endowed Scholarship in Music
Jieying Zhao, violin

Edward J. and Frances Bing Memorial Scholarship
Joanna Latini, voice
Lydia Pion, voice

Rita C. Handly Bollinger ’38 Endowed Scholarship in Voice
Christopher Besch, voice
Given by Roger Bollinger

Ann and John Bookout Endowed Scholarship in Piano
Vincent Ip, piano

Hazel Beatty and Reuben Borschow Family Endowed Scholarship in Music
Christine Wang, violin

Dorothy K. Brockman Endowed Scholarship in Voice
Michael Hewitt, voice
Anne Marie Stanley, voice

Emma Pearl Byrne Endowed Scholarship
Cecile-Laure Kouassi, double bass
Given by Mr. and Mrs. Robert N. Byrne

Dr. Mischa Caplan Endowed Scholarship in Music
Linnea Rowley, oboe

Margaret and Emory Carl Endowed Scholarship in Music
Mecca Menard, violin

Lawrence E. Carlton Prize in Opera
Ricardo Rivera-Soto, voice
Given by H. Russell Pitman

Nancy D. and Robert J. Carney Endowed Scholarship in Voice
Stephanie Sanchez, voice

Alice Winston Carter Music Scholarship
Emma Wine, composition

John Tsung-Chen Chao Scholarship
Timothy Steeves, violin
Given by Mr. and Mrs. Albert Y.T. Chao

Paul and Christiane Cooper Prize in Composition

Edward A. Cowart Fellowship in Opera
Cody Bowers, voice
Given by H. Russell Pitman

Paul E. Craven Endowed Scholarship
Megan Wright, viola

Jim and Molly Crownover Endowed Scholarship in Voice
Hannah Hagerty, voice

David Y. Cunningham Endowed Scholarship in Music
Benjamin Manis, orchestral conducting

Denson Endowed Music Scholarship in Percussion
Keith Hammer, percussion

Robert H. and Mary S. Dix Endowed Scholarship
Pledged endowment
William Bayless Dobelman Memorial Scholarship
Samuel Gavenman, voice

Elva Kalb Dumas Prize in Music
Geoffrey Hahn, voice

Lillian H. Duncan Prize in Piano
David Mamedov, piano chamber music

H. Clayton Edwards Scholarship in Horn
Spencer Bay, horn
Given by H. Russell Pitman

Robin Elverson Endowed Scholarship in Music
Austin Simmons, viola

Walter C. “Buddy” English Endowed Scholarship in Piano
Pyeong Hwa Lim, piano

Mary Louise Embry Estill Scholarship
Masaru Podgorny, double bass

J. Thomas and Nancy Moore Eubank Endowed Scholarship in Voice
Sophia Leung-Wolf, voice

Kenneth Fitzgerald Endowed Scholarship in Trumpet
Michael Chen, trumpet

Taylor Kyle and Nora Scarborough Flack Scholarship
Jacob Shafer, violin

Renée Fleming Endowed Scholarship in Voice
Dorothy Gal, voice

Raphael Fliegel Endowed Scholarship in Violin
Laura Casarez, violin
Given by Karin Fliegel Jameson and Nick Jameson

M. Louise and Alvan M. Foster Scholarship in Music Composition
Sarah Graves, composition
Given by Steven V. Foster

Eileen and Wm. David George Endowed Scholarship in Opera Studies
Brice Todd, voice

Armando Ghitalla Endowed Scholarship in Music
Daniel Egan, trumpet

Frederick R. Gibbons and Lorraine Duffy Gibbons Scholarship
Rebecca Yoder, organ

Jack and Linda Gill Scholarship
Jesse Kasinger, violin

Gill Foundation Scholarship
Hui Shan Chin, piano

Margaret Ann Goldstein Endowed Scholarship
Stephanie Ng, piano

William E. and Elva F. Gordon Scholarship
Wesley Ducote, piano

John and Mary Ellen Graham Endowed Scholarship
Martha Meek, oboe

Michael Hammond Endowed Scholarship
Yueun Kim, piano chamber music
Given by Mr. C.M. Hudspeth

Michael P. Hammond Memorial Scholarship in Music
Hanna Pederson, viola

Alice Hanchett Memorial Family-Endowed Scholarship
Shellie Brown, violin
Given by Joan C. Terrell

Erwin and Emily Heinen Prize in Music
Ryan Little, horn

Hewlett-Packard Company Scholarship
Dian Zhang, violin

Hines Endowed Scholarship in Music
Kevan Clarkston, viola

The Winifred and Maurice Hirsch Memorial Scholarship
Benjamin Roidl-Ward, bassoon

Emmamae Horn Memorial Endowed Scholarship
Stephen Farrell, trombone

Katie Walter Hubert Scholarship
Paul Radke, trombone

Lynne and Joe Hudson Endowed Scholarship in Voice
Olivia Lerwick, voice

Richard A. Hunt and Angelique Ortiz-Hunt Endowed Scholarship in Voice
Pledged endowment

Carl and Lillian Illig Scholarship
Matthew Gustafson, cello

Henry and Betty Jackson Scholarship
Marin Osawa, violin

Jackson-Willcutts Family Endowed Fund in Music
Pledged endowment

Alvin L. Jensen ’52 and Bridget Rote Jensen ’53 Endowed Scholarship
Pledged endowment

Marcella Johnson and Daniel Thompson Endowed Scholarship in Double Bass
Peter Hatch, double bass
Given by Robert and Michele Yekovich and Gerald Thompson

Mary Gibbs Jones Endowed Scholarship
Kathryn Bradley, double bass
Given by Houston Endowment, Inc.

Kinder Foundation Endowed Scholarship in Music
Gabrielle Skinner, viola

John T. King ’67 Endowed Scholarship
Pledged endowment
Given by the Jessie T. & Jodie E. King Foundation

Mary Root Kirkland Prize in Voice
Anne Marie Stanley, voice

Janey and Melvin Lack Shepherd School Endowed Scholarship
Ruben Rengel Cardona, violin

Helen Lawrence-Toombs Scholarship in Music
Boson Mo, violin

Gwendolyn Jaster Lederer Scholarship in Piano
Ruta Kuzmickas, piano

Thomas F. Littman ’77 Endowed Scholarship
Gabriel Maffuz-Anker, violin
Given by Rosemarie Littman and John and Robin Littman

Larry J. Livingston Prize in Violin
Laura Liu, violin
Given by Mr. C.M. Hudspeth

John C. Loh Memorial Scholarship
Pledged endowment
Given by Jim T. Loh and Amy T. Kan

Robert L. Lohse Memorial Scholarship in Music
Shun Yao, piano chamber music

Bertha Mallard Scholarship for Music Composition
Shane Monds, composition

Jay and Shirley Marks Endowed Scholarship
Rhea Chung, violin

Marian Fox Martel Scholarship in Piano
Xiting Yang, piano

Heather Donald Mayor Endowed Scholarship in Opera Studies
Joseph Leppek, voice
Given by Diana and Russell Hawkins

Elaine and Jerry McCleskey Endowed Scholarship in Piano
Hector Melicoff, piano

Gary Mercer Endowed Scholarship in Piano
Ryo Kaneko, piano

Steven and Sheila Miller Foundation Orchestral Scholarship
Michael Brown, violin

George R. Miner Jr. ’50 Endowed Scholarship in Music
Sofia DiFrancesco, viola

Lucian Leeds Morrison III Endowed Scholarship
Madeleine Lyon, voice

Paula Meredith Mosle Endowed Scholarship in Music
Tonya Burton, viola

Marilyn T. Mountain Endowed Scholarship
Wing Yin Chiu, violin

Willie M. Muery Scholarship
Ling Ling Huang, violin

Dr. Joseph A. and Ida Kirkland Mullen Scholarships for Advanced Study
Tomasz Kowalczyk, percussion
Matthew Lammers, violin
Lisa Stoneham, trombone

Edward K. Muraski Endowed Scholarship in Voice
Kendall Reimer, voice

Daraugh Anne Myers-Turner Endowed Scholarship in Music
Alexa Thomson, viola
Given by William R. Turner

Joan Adams Crain Nelson Music Scholarship
Isaac Schultz, bassoon
Given by H. Joe Nelson III

Richard E. Norris Endowed Fund
John Diodati, clarinet

Becky and Ralph S. O’Connor Artist Diploma Fellowship
Lindsay Brown, voice

Haylett O’Neill Jr. and Kate Patton O’Neill Endowed Scholarship
Natalie Hoe, clarinet

M. Kenneth and Barbara Oshman Endowed Scholarship in Voice
Chelsea Helm, voice

Parker-Lovejoy Endowed Scholarship
Pledged endowment
Given by Lee Mary Kobayashi

Itzhak Perlman Endowed Scholarship in Violin
Michael Ferri, violin

Sara Meredith Peterson Scholarship
Thomas Frey, clarinet
Given by Paula Meredith Mosle

Clarence Jefferson Prim Prize in Percussion
Brady Spitz, percussion
Given by H. Russell Pitman

Larry Rachleff Endowed Scholarship
Benjamin Manis, orchestral conducting
Given by Eliza and Johnny Duncan, Anne and Charles Duncan
and the Lilllian H. and C.W. Duncan Foundation

Burt Duke Raiza Prize in Piano
Frances Lee, piano

Herbert B. Rogers Jr. Scholarship in Piano
Timothy Krippner, piano
Given by H. Russell Pitman

Charlotte A. Rothwell Endowed Scholarship
Dana Cullen, horn

The Schissler Foundation Graduate Fellowship in Opera Studies
Michael Hawk, voice

Anne Schnoebelen Prize in Musicology
Pledged endowment
Given by H. Russell Pitman

Schumann Brothers Fund for Creative Expression
Clare Glackin, composition
Shane Monds, composition
Benjamin Morris, composition
Timothy Roy, composition
Daria Tennikova-Satral, composition
Given by Mr. and Mrs. D. Mark Schumann

Kathryn Daily Segner Scholarship
Yuri McCoy, organ

Rex Shanks Jr. Memorial Music Scholarship
Timothy Roy, composition

Samuel Morris Slack Music Scholarship
Jonathan Kaplan, trumpet
Benjamin St. Pierre, tuba
Austin Williams, trumpet

Gary Smith and Jim Murdaugh Endowed Scholarship in Music
Mark Chien, violin

Robert James Smouse Endowed Fund
Jenaesha Iwaasa, cello

Samuel W. and Goldye Marian Spain Endowed Scholarship in Music

Marie F. Speziale Endowed Scholarship in Trumpet
Pledged endowment

Levi (Le) A. Stark Endowed Fund in Piano
Yurie Farnsworth, piano

Dorothy Richard Starling Foundation Scholarships in Violin
Rachel Graves, violin
Carson Marshall, violin
William Shaub, violin
Mozhu Yan, violin

Solon E. Summerfield Foundation Scholarship
Naomi Hoffmeyer, harp

Y. Ping Sun Prize in Opera Studies
Pledged endowment
Given by H. Russell Pitman

Phyllis Burnell and Garrett Rezeau Tucker Jr. Endowed Scholarship in Music
Jessica Quah, musicology

Tudor Family Endowed Scholarship in Strings
Natalie Lin, violin
Given by Phoebe and Bobby Tudor

Francese Moran Tusa Endowed Scholarship
Megan Carlier, cello

William H. Vernor Jr. Scholarship
Brian Mangrum, horn

Logan C. and Ione G. Waterman Scholarship
Elizabeth Hebert Gaines, oboe

André Watts Scholarship
Sohee Kwon, piano

André Watts Endowed Scholarship
Scott Cuellar, piano

Clara Wieck Endowed Scholarship in Piano
Pledged endowment
Given by Geraldine Smith Priest ’51

Abigail Diane Dalton Williams Endowed Scholarship
Jun Cho, piano

Alexander Luz Williams Scholarship
Pledged endowment
Given by H. Russell Pitman

Dorothy Lottman Williams Endowed Memorial Scholarship
Kyle Olsen, bassoon

Mary Ellen and Dick Wilson Endowed Scholarship in Music
Eva Dove, violin

Eula and David Wintermann Scholarship
Natalie Gaynor, violin

Wolff-Toomim Foundation Endowed Scholarship
Ziran Xu, violin

Dorothy W. Woodruff Endowed Scholarship
Catherine Chen, viola
Given by James W. Woodruff

Helen S. Worden Scholarship in Music
Jebat Kee, viola

Sam P. and Helen S. Worden Endowed Scholarship
Olivia Spencer, voice

Robert A. Yekovich Endowed Scholarship in Music
Robert O’Brien, percussion
Given by Mr. C.M. Hudspeth

Ronald M. Zweighaft Scholarship in Piano
Pledged endowment
Given by Dr. and Mrs. Ronald M. Zweighaft ’70

Full-tuition Scholarships

John E. Guida Foundation Full-tuition Scholarships
Sinan Wang, viola
Tamer Edlebi, oboe

David and Andrea Hayes Fund for Organ
Bryan Anderson, organ

Dorothy Richard Starling Foundation Scholarships in Violin
Harry Chang, violin
Heemin Choi, violin
Likai He, violin
MuChen Hsieh, violin
Ling Ling Huang, violin
Shengnan Li, violin
William Overcash, violin

Grants

Mr. and Mrs. Donald G. Blair Grant
Claire Kostic, oboe

Janet F. Clark Grant
Logan Seith, percussion

The Cullen Trust for the Performing Arts Grant
Special-use gift

Frank and Linda Driskill Grant
Jeffrey Dyrda, string quartet

Glass-Belmont Foundation Grant
Special-use gift

The Humphreys Foundation Grant
Emily Ceres, voice

Stanley W. Legro Grant
Jason Kim, piano

Madison Charitable Foundation Grant
Hezekiah Leung, string quartet

Sylvia A. Pacholder Grant
Jonathan Lo, string quartet

Alice and Terry Thomas Grant
Luri Lee, string quartet

Awards

Nancy and Clint Carlson Award
Katherine Audas, cello

Cheryl and Andrew Fossler Award
Benjamin Francisco, cello

Stephen Richard Ganns Memorial Award
Braden Freitas, percussion

The Melbern G. and Susanne M. Glasscock Foundation Awards
August Ramos, double bass
Markus Osterlund, horn

David and Andrea Hayes Award for Organ
Collin Boothby, organ

Letitia L. Knapp Award
Daniel Tavani, cello

Peter Woodfin Layne ’70 Memorial Award
Shung-June Danjul, piano

The Cynthia and George Mitchell Foundation Award
Special-use gift

Dot and Rick Nelson Award
Stephen Perkyns, cello

Tommy and Isla Reckling Award
Webster Gadbois, composition

Anne Schnoebelen Award
Andrew Salyer, musicology

Jeanie Kilroy Wilson Award
Daniel Hawkins, horn

Prizes

Dorothy and Mickey Ables Prize
Charles Paul, double bass

Richard Bado Prize
Nicholas Newton, voice

Nancy Gisbrecht Bailey Prize
Yvonne Chen, piano
Given by Sheila and Tad Mayfield

Peggy and Bill Barnett Prize
Nils Aardahl, double bass

Paul and Kathryn Berghoff Prize
HeeSun Yang, viola

Leslie and Jack Blanton Jr. Prize
Jorie Butler-Geyer, violin

The Jack and Annis Bowen Foundation Prize
Christopher Torrisi, tuba

Alice Burguieres Prize
Zoe Loversky, viola

Leone Buyse Prize
Justin Best, clarinet

Minnie and Ed Cappel Prize
Molly Turner, composition

W Michael Carter Prize
Timothy Crouch, viola

F. Martin Caylor Prize
Jacqueline Audas, violin

Kathleen and Robert L. Clarke Prize
Keanu Mitanga, violin

Kathryn King Coleman and F.J. “Hank” Coleman Prize
Giancarlo Latta, violin

Katherine B. Dobelman Prize
David Berghoff, viola

Mac and Susan Dunwoody Prize
Abigail Tucker, violin

Farb Family Award for Outstanding Achievement
Brendan McMullen, composition

Sidney Faust Prize
So Hyun Ahn, violin

Jerry and Nanette Finger Prize
Miranda Sanders, violin

Dr. Charles B. Headrick Prize
Jiayi Zheng, violin

Houston Endowment, Inc. Prize
Special-use gift

Julie and David Itz Prize
Grant Wareham, organ

Joan and Marvin Kaplan Prize
Joshua Vonderheide, percussion

Elizabeth and Albert Kidd Prize
Angel Vargas, voice

K. Terry and Carole Koonce Prize
Sebastian Stefanovic, viola

James P. and Pat J. Landers Prize
Hugo Valverde, horn

Cho-Liang and Deborah Lin Prize
Daniel Aizenshtadt, violin

Loewenstern Fund Prize
Special-use gift

Marilyn Lummis Prize
Stephen Barton, flute

Mr. and Mrs. Steve Marks Prize
Monica Czausz, organ

Matt McCarthy and Anna Kern Prize in Percussion
Sophia Zorek, percussion

Barbara and Pat McCelvey Prize
Evie Chen, violin

Burt and Deedee McMurtry Prize
Ivy Ringel, bassoon

Dr. and Mrs. William E. Mitch Prize
Jacob Hale, clarinet

Ginni and Richard Mithoff Prize
Yeonjun Kim, voice

Fan and Peter Morris Prize
Christian Gray, double bass

Maggie and Leon Polek Prize
Kathryn Dark, viola

Susanne and William Pritchard Prize
Laura LeVoir, voice

Georgene and Walter Sickles Memorial Prize
Yi Xiang, flute

Virginia and L.E. Simmons Prize
Abraham Hardy, voice

Shirley Trepel Prize
Nina Pitts, cello

Stephanie and Frank Tsuru Prize
Artem Kuznetsov, piano

Michael Webster Prize
Megan Torti, flute

Vicki West Prize
Andrew Pedersen, double bass

Robert and Michele Yekovich Prize
E. Chloe Tula, harp

Benefactors

Frances and Ira Anderson
Lilly and Thurmon Andress
Sr. Judge Mary Bacon
Mr. and Mrs. Robert H. Baillio, Jr.
Paul and Kathryn Berghoff
Joseph Brazzatti, Jr.
Pat Breen
Susan and Raymond Brochstein
Maxann and Jay Collins
Kelty and Rogers Crain
Julie B. Crosswell
Rochelle Cyprus
Helen B. Davis
Pamela and David J. Devine
Mary S. Dix
Eliza and Johnny Duncan
Paul and Elisabeth Ellison
Richard Evans and Gloria Portela
Sally and Michael Feder
Kelli Cohen Fein, M.D.
Mark and Olivia Fisher
Doug and Sarah Foshee
Cece and Mack Fowler
Ron Franklin
Jon and Kim Gavenman
Karen and Larry George
David and Barbara Jenkins Gibbs
Clare A. Glassell
Dr. and Mrs. John E. Gragg
Carol and Charles Herder
Frank and Dorene Herzog
Margaret and Melvin Hildebrandt
Frank E. Hood, Jr.
Dr. and Mrs. A. Charles Jackson
Colleen A. Jennings

Mary and Jim Jennings
Jill Jewett
Mr. and Mrs. Jere M. Johnson
Virginia and John Joiner
Robert and Cristle Collins Judd
Michael and Susan Kaplan
Terri Lacy and Jim Baird
Paul and Judy Lerwick
April Lykos
Cora Sue and Harry Mach
Beth Madison
Mr. and Mrs. Robert E. Mann
Mr. and Mrs. Rodney H. Margolis
Drs. Thomas and Michelle McHugh
Iris B. McWilliams
Rose Ann Medlin and William E. Joor III
Anne Mendelsohn and Dr. John Mendelsohn
Jay A. Mouton, ‘72
John N. Neighbors
H. deForest Ralph
Paula Sanders
Louisa Stude Sarofim
Robert Schlanger
H. Irving Schweppe, Jr., M.D.
Nicolas Shumway and Robert Mayott
Ellen C. L. Simmons
Dr. and Mrs. C. Richard Stasney
Clark and Mary Terrell
Mr. and Mrs. Jasper Welch
J. Gipson Wells
Greta and Randall Wilkening
Owen Wister Literary Society Alumnae
Robert and Edith Zinn

 

 

Patrons

William M. Arbaugh
Bill and Cathy Arnold
Hans and Marjo Avé Lallemant
Ken Bado
Sue Barnum
Bob and Betty Bixby
Jan Buchholtz and Jim Davis
Marjorie H. Capshaw
Mr. and Mrs. Paul D. Chapman
Donna Collins
Robert J. Cruikshank
Wayne and Elizabeth Davies
Carol A. Der Garry
Alfred P. and Lilli V. Dettwiler
Stan Druck
Nancy S. Dunlap
Annette and John Eldridge
Dr. and Mrs. Arthur M. Faris, Jr.
Eugene Fong
James E. Gerhardt
M. Wendy Germani
Kenneth Goldsmith and Jo Anne Ritacca
Patricia and Ira Gruber
Mary Grace and Dennis Hamill
David and Marilyn Hellums
Dr. and Mrs. Ernest M. Honig, Jr.
Jean K. and James E. Hunter
Molly and Hugh Rice Kelly
Dr. and Mrs. Richard P. Kendall
Lee Kobayashi

Gretchen Kuhn
Carolyn Mann
Patsy and Woods Martin
Mary Hale McLean
Diane McOmie
Suzanne M. Mitchell and Richard A. Zansitis
Betty Kelly Moore
John Moss
Mr. and Mrs. Roy Nolen
Beverly and Staman Ogilvie
Rochelle and Sheldon Oster
Jennifer W. Overton
C. Michael and Sarah Palmer
Paul Pearson and Jane Obradovic
Bill Renaud
Ann and Hugh Roff
Lee and Glenn Seureau
Ruth J. Simmons
Pauline A. Stark
Myron F. Steves, Jr. and Rowena Young
Drs. Heinrich and Gabriele Taegtmeyer
Pieter and Janet Vrancken
Dr. Margaret Waisman and Dr. Steven Callahan
Pat and Jim Walzel
Pippa Wiley
Jennifer R. Wittman
Marilyn M. Woodhouse
Peggy J. Wylie
Anonymous

 


Friends

Dr. and Mrs. Wade Adams
Dr. and Mrs. Forrest Jack Agee
Perry B. Alers
Joan and Stanford Alexander
Wendy and David Alexander
Dr. and Mrs. Daniel Allan
Dr. Doris J. Allen
Anne and German Amador
Mr. and Mrs. John M. Anderson
Linda Anderson
Mrs. Wallace L. Anderson
Julia Andrieni and Robert Phillips
Roxanne Shaw Apple and Chuck Apple
Mr. and Mrs. Robert J. Ardell
Dr. and Mrs. Martin J. Arisco
Robert and Ann Arnett
Hertzel and Dora Aron
Vijay and Florence Arya
Robert and Melissa Atherholt
Urvine and Alice Atkinson
Pamela Auburn, PhD
Mr. and Mrs. James K. Avera, Jr.
Harriet Awapara
Susie Kelly Bace
Mrs. William E. Baier, Jr.
Dr. and Mrs. Marvin Baker
Matthew and Treanor Baring
Allen and Kathy Barnhill
Margaret F. Barrow
Karl and Melissa Barton
Alan H. Bath, Ph.D.
David and Carole Beerbower
Walter M. Bering
Doris and Larry Bernard
Berne Black
Lorrie and Bill Blackstone
Robert and Rima Blanc
John R. Bland
Robert and Carolyn Blanton
Susan Blevins
Bob Frank Boydston
Emily Brebach
Vicki and Neil Bretthauer
Judy and Harry Bristol
H. L. and Skip Britton
Dr. Benjamin Brochstein
Martha Lou Broussard
David Brown and Yuelin Dai
Katherine Tsanoff Brown
Priscilla T. Brown
Terry Ann Brown
Barbara Buckner
Dottie Burge
Patricia and Charles Burgess
Jeff and Bette Burkett
Mrs. W. H. Burnap
Cindy and Larry Burns
Patsy Burrow
Bob and Sally Bussian
David and Maurine Bybee
Anna Caflisch
Dorothy M. Cameron
Marilyn Caplovitz
Hunter Capoccioni
Ross Carle
Christina Carroll
John J. Casbarian and Natalye L. Appel
Robert N. Chanon
Rosine Chappell
Dr. and Mrs. Sheng-Yi Chuang
Marcia Citron and Mark Kulstad
Betty Stovall Clark and John W. Clark, Jr.
Darlene Clark and Edwin Friedricks
William Clayton
Marilyn and Gilbert Cohen
Dr. Joseph Colquhoun
Andrea C. Conklin
Mr. and Mrs. William P. Conner
Joe and Nancy Crabb
Rian and Sean Craypo
Lynda L. Crist
Robert Cronin
Mr. and Mrs. Thomas D. Cronin, Jr.
Mr. and Mrs. Winston Crowder
Liz and Steve Crowell
Scott Cutler
Drs. Graciela and Ricardo Daichman
Jerome and Gudrun Danburg
David Dankworth and Pamela Williams
Thomas and Edith Davidson
Keith Davis and Rick Newlin
Mr. and Mrs. Norman R. Davis
Scott A. Davis
Donna Dees and Timothy Tobin
John DeMoss and Karen Lund
Brenda J. DeVore
Alex and Andrea DiBagno
Ellena Dickerson
Randy Dietel
Rudolf Dietter
Irene Diodati
Dr. John A. Dobelman and Mrs. Kathleen E. Dobelman
Marilyn and Robert Dorries
Jeff and Dawn DuComb
Estelle Shepherd Dunn
Harold and Susan Dunn
Lois Dunn
Claire Dwyer Nelson
Barbara Eaves
Nancy Edmonson and Charles Griffey
Paul F. Egner
David Elder and Melinda Snell
Ramsay M. Elder
Lucas and Vicky Elliot
M. J. Ende, M.D.
Mr. and Mrs. David Engle
Arlene Estle
Steve Ewing
Experia ltd
Doug and Lynn Eyberg
Ann L. Faget
Mr. and Mrs. Aubrey Farb
Craig and Judy Fecel
June Ferrill, Ph.D.
Mr. and Mrs. H. Bruce Finch
Stephen T. Fine
F. Joseph and Sharen Fischer
Dana Flanders
Alma Flynn
Wally and Ann Ford
Marion M. Freeman
Phyllis and John Freeman
Dr. and Mrs. Thomas L. Frey, Jr.
Dr. and Mrs. Mickey Frost
Dr. Robert A. Furse
Michael Galaganov
Cantor Rebecca Garfein and Mike Gellman
Dr. Junko Ueno Garrett
Jan D. Garverick
John R. Gealy
Dr. Henry Geller and Mrs. Harriet L. Geller
Lila Gene George
Dr. and Mrs. Roy Gillick
William Gipson
Joanne Goff
Jose and Gisela Gonzalez
Herb and Mary Goodman
Bob Gordon and Audrey Meltzer
Dr. Harvey Gordon
Dr. and Mrs. Arthur Gottschalk
Rubena Gracia
W. Malcolm Granberry
Richard Grandy and Janice Bordeaux
Michael and Joan Griffin
Shirley Dittert Grunert
Martha and Dewuse Guyton
Mrs. Arthur E. Hall
Bessie Hanahan
Jan Harasim
David Harper
James E. B. Harriss
Mark and Adrienne Hartman
Jane Hasenpflug
Helen and Sandy Havens
Dorthlye N. Headrick
Howard and Ann Hendrix
Mark and Ragna Henrichs
Janice L. Hewitt
Margo S. Hibler
Mr. and Mrs. Robert G. Hickman
Ann Hightower
Eliana Hobbs
Patrick Hobin
Mary Hoekel
Mr. and Mrs. C. M. Hudspeth
Bert and Judith Hungerford
Catherine Hungerford
Priscilla Jane Huston and Sam H. Davis
Carolyn Delhomme Jackson
Joanne and David Jackson
Paul and Mary Janicke
Randy and Nancy Jirtle
Burdine Johnson and Christophe Venghiattis
Sheila Kay Johnstone
Debbie and Frank Jones
Samuel and Kristin Jones
Stephanie Ann Jones
T. R. and Dorothy Jones
Robert G. Justice
Barbara and Raymond Kalmans
Benjamin Kamins and Janet Rarick
Osamu and Junko Kaneko
Celine Kaplan
Lawrence Katz
Lydia Kavraki and Antonios Mikos
Mr. and Mrs. Andrew H. Kean, Jr.
Ann Kennedy and Geoffrey Walker

Earle and Kristi Martin
William and Patricia Martin
Rosalynn and Allen Matusow
Dr. Ann Marie McCormick and Mr. Larry W. Altman
Mrs. William Hogg McDugald
Michael and Onalee McEwen
Barbara S. McKittrick
Dr. and Mrs. G. Walter McReynolds
Dr. Matilda B. Melnick
John H. Meltzer
Joseph M. Merrill
Nicolo Messana
Larry and Catherine Meyer
Suzanne Miller
Carolyn Mitchell
John and Judith Mixon
Mr. and Mrs. Bruce W. Mize
Eleanor D. Montague
Pat and Elsie Moore
Suzannah Brock Morris
Mr. and Mrs. Marvin Mueller
Linda and Bill Murphy
Alan and Elaine Mut
Donall Myers
David and Lois Nance
Terrylin Neale
Deborah Nelson-Campbell
Viviana Nimo
Danilo Novoa and R. Carlos Buezo
Dr. M. David Odle
Paul and Sue Ofield
Mr. and Mrs. W. Buckner Ogilvie, Jr.
Dr. Susan Snider Osterberg
Jerrold M. Paine
Michael Palmer
Dudley Palmer and Katherine H. Brooks
The Hon. and Mrs. Jim Parker
Jon Kimura Parker and Aloysia Friedmann
Anne B. Pati
Mr. and Mrs. Wayne Patterson
Tish and Horst Paul
Dr. Ian S. Pearce
Oliver Pennington
Mrs. Warren T. Perkins
Johanna Peske and Steve Lamb
Marjorie and Charles Peterman
Susan Peterson and John McClintock
Michael Pewitt
H. Russell Pitman
Timothy Pitts and Kathleen Winkler
Charles F. and Carole Brooks Platt
Michael and Dorothy Porter
Mr. and Mrs. Anthony T. Powderly II
John and Shirley Price
Gloria and Joe Pryzant
Laura Puzio
Rob Quartel
Henry H. Rachford, Jr.
Dr. Lillian Rachlin
Marcia and Les Randall
Fairfax Randall
Clint and Leigh Rappole
Macey and Harry Reasoner
Edna Renfrow-Brown
Dr. and Mrs. John C. Ribble
Grace Ricciardi
Barbara and Phil Rice
Beverly and Charles Roberts
Michele Roberts
Dale and Debbie Robertson
Mr. and Mrs. Arthur H. Rogers III
Regina Rogers
Reva Jean Rohe
Virginia Rorschach
Drs. Alex and Lynn Rosas
Jeanne and Henry Roth
Mr. and Mrs. William P. Rothwell
Robert Roux
Kathi Rovere
Charles and Shirley Roxburgh
Ellis Rudy
Dr. and Mrs. Sigsby K. Rusk
Emily and Tom Ryan
Ji-Yong Ryu
Mrs. Elizabeth B. Samuels and Dr. Philip Samuels
Hugh and Rosemary Saye
W. Russell and JoLyn West Scheirman
Robin and Andrew Schirrmeister
Larry and Kathy Schmitt
Dr. and Mrs. David Schneider
Dr. and Mrs. Herman J. Schultz
Mr. and Mrs. D. Mark Schumann
Hannelore M. Schwarze
Sue and Steve Shaper
Stuart a. Shapiro, M.D. and Richard Bezdek
Martha Thompson Sharpe
Adelle and LeRoy Shaw
Mr. and Mrs. Charles Shearouse
Qi Ding and Jian Guang Shi
Camille D. Simpson
Bart and Diane Sinclair
Louis H. Skidmore, Jr.
Richard and Joan Spaw
Mr. and Mrs. Jerrol W. Springer
Richard Stabell
Aaron Stambler and Elaine Miller
Ruth and Dave Stevens
Joan E. Straub
Bob and Martha Strawn
Gene and Dina Stucker
Mike Stude
Doryce Stephens Stultz
Neal Tannahill
Bradford Thomas and Mark Niu
Maya Thywissen
Mary and Don Tobin
John J. Toomey
Bobby N. Torbert
Maija Elizabeth Trevino
Caroline Johnson Tritt
Erin Tsai and Daniel Allison
Sally and David Tucker
Ernest Tye
Thomas C. Vance
Beatriz and Peter Varman
Mr. and Mrs. Alfredo F. Velasco
Prof. William verMeulen
Richard and Eleanor Viebig
Jean Vorhaben
Linda Mixa Walker
Margaret Walker
Pamela Walker
Connie and John Wallace
Jeanette Walters
Jing Wang
Herb and Barbara Ward
Daniel and Hannah Watson
Harry T. and Antoinette S. Watson
Edith S. Waxman
Gregg Webb
Donna R. Weinberg
Arlene and Norman Weingarten
Drs. Anita and Angel Werch
Douglas and Carolynne White
Mr. and Mrs. Thomas W. White
Lora Wildenthal
Carolyn Wildenthal
Douglas Williams and Janice Robertson
John Willis
Mary Ellen and Dick Wilson
Kathryn and Tom Wilson
Dr. and Mrs. John E. Wolf
Roy and Joan Wood
Robert Workin
Richard P. Wright
Mr. and Mrs. Naibin Wu
Thomas and Lizanne Yeates
Jaime and Christine Yordan
Robert and Lynda Youmans
Dianne Yount and Kent Twyman
Mr. and Mrs. W. A. Zama
George Zombakis and Julietta Parra Ducote
Mrs. Franklin B. Kenter
Dave and Laura Kirk
Dr. and Mrs. Joel B. Kirkpatrick
Roseland Klein
Terri and Thomas Klein
John and Carol Akers Klug
Dr. and Mrs. Michael F. Koehl
Ruth Kosieracki
Clara M. Kotch
William E. Kozick, Jr.
Donna Krafick
Willy Kuehn
Richard Kummins
John and Lisa Lacci
Florence and Bob Lait
David Andrew Lang and Donna Drennen
Dr. and Mrs. Jack Lee
Allen and Inga Leon
Sylvia S. Levy
Jessica K. Lewis
Shen Liang
Joanne Lin
Philip and Mary Lindsey
Leslie Loddeke
Dr. and Mrs. Karl R. Loos
Don and Elsa Jean Looser
Mr. and Mrs. Joseph Richard Luna
Don and Mary Julia Macune
Laura Maltby
Daniel Manchester and Mary Dallao
David Mansouri
Ellen Marino
Harry and Cynthia Keir
Ann Kelley
Faye B. Kendall

 





 

Students & Young Alumni

Ellen Connors
Emily Klein
Daniel J. Kopp
Ashley Pelton
Sophie Schenkel
Alana C. Youssefian